Her Yıl Kontrol Ol

Göz Muayenesinin Önemi


Gözler, en önemli ve en hayati organlarımızın başında gelir. Bu sebepten dolayı göz muayenesi düzenli olarak yaptırılmalıdır. Gözlük kullanan veya kulanmayan herkes, hiç şikayeti olmasa da yılda bir kez göz muayenesi yaptırmalıdır. Çocuklar içinse bu süre doktor önerisine göre 6 ayda bir ya da bazen durumlarda daha sık olabilir.
Bazı göz hastalıkları için erken tanı çok önemlidir. Erken tanı konduğunda görme düzeyi bozulmadan önlem alınabilir.


Mesela; göz tansiyonu, şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar erken dönemde hiç rahatsızlık vermez, ancak ayrıntılı bir göz muayenesi sırasında tespit edilerek, görme düzeyi etkilenmeden kontrol altına alınabilir.


1) Gözlerde yanmanın sebepleri nelerdir?Gözlerde yanma herhangi bir sebep olmaksızın çok sık karşılaşılan bir durum olmakla birlikte göz yaşınız, göz kapaklarınız, göz yüzeyini örten beyaz zar veya kornea ile ilgili bazı hastalıklar buna neden olabilir.
2) Göz sağlığını korumak için ne yapmalıyız?
Gözünüzü dış faktörlerden korumanız ve yılda en az bir kez göz muayenesi yaptırmanız gerekir.
3) Bilgisayara bağlı göz problemleri nelerdir?
İnsanın net görebilmesi, gözün enfeksiyonlara karşı korunması ve göz yüzeyinin kayganlaştırılması için belli bir miktar göz yaşına ihtiyacı vardır. Göz yaşının göz üzerinde düzenli dağılımı için göz kırpma refleksi gerekir. Bilgisayar ve diğer monitörlü araçlar, göz kırpma refleksini azaltarak kuruma meydana getirirler. Hasta bu durumda gözde yanma, yorgunluk hissi batma, ışığa karşı hassasiyet gibi şikayetlerde bulunur. Bu durumda gözyaşı destekleyici ilaçlar önerilebilir.
4) Gözlerde kaşıntının nedenleri nelerdir?
Gözlerde aşırı derecedeki kaşıntı, alerji, enfeksiyon, gözyaşı azlığı, yabancı cisim kaçması, göz kapağı ve kirpik hastalıkları gibi birçok duruma işaret edebileceği gibi, yorgunluk, uykusuzluk ve bilgisayar başında fazla çalışma gibi normal durumlarda da meydana gelebilir.
5) Sosyal güvencesi olan hastalar için hangi evraklar gerekmektedir?


EMEKLİ SANDIĞI
Emekli sandığına mensup hastalar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler T.C kimlik numaralarının yazılı olduğu herhangi bir resmi belge ile ( kimlik, ehliyet, pasaport) merkezimize başvurabilirler.


BAĞ- KUR
Emekli veya çalışan bağ-kur mensubu hastalar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler T.C kimlik numaralarının yazılı olduğu herhangi bir resmi belge ile (kimlik, ehliyet, pasaport) merkezimize başvurabilirler.


SSK
Emekli SSK mensubu hastalar ve bakmala yükümlü oldukları kişiler T.C kimlik numaralarının yazılı olduğu herhangi bir resmi belge ile (kimlik, ehliyet, pasaport) merkezimize başvurabilirler. Çalışan SSK mensubu hastalar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler T.C numaralarının yazılı olduğu herhangi bir resmi belge ( kimlik, ehliyet, pasaport ) ile merkezimize başvurabilirler.


DEVLET MEMURLARI
Rize merkezde çalışan devlet memurları kurum sevki ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler ise sadece karneleri ile merkezimize başvurabilirler. Şehir dışından veya ilçelerden gelen devlet memurları sevklerine, yakınları ise karnelerinin bir nüshasına aile hekimlerinden "Göz polikliniğine sevki uygundur" şeklinde yazdırmaları gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki!

Hiç bir şikayet veya risk faktörü olmasa dahi herkes için göz doktoru tarafından rutin göz muayenesi gereklidir.