Miyop Göz Nasıl Oluşur

 Anasayfa Miyop Göz Nasıl Oluşur
Miyop ne demektir? Tedavileri nelerdir?

Miyop ne demek, miyop gözün olması gerekenden farklı bir yapıda olmasından dolayı oluşan bir göz kusurudur. Bu rahatsızlıkta bir gözün ön arka çapı kırma gücüne oranla daha uzun olmaktadır. Bu sebeple göze paralel gelecek ışınlar retinanın ön tarafında göz yuvarlağı içinde bir noktada odaklanır. Miyop olanlarda gözün kırıcı bileşenleri, gözün ön ve arka çapına göre daha güçlüdür ya da gözün ön ve arka çapı gözün kırıcı bileşenlerine göre daha uzundur. Bazı hastalarda bu iki durum bir arada bulunur. Yakında bulunan nesnelerden gelen ışınların retinada odaklanması için, uzağa bakmaktan daha fazla mercek gücü gerekmektedir. Rahatsızlıkta gözün mercek gücü yani gözün kırıcı bileşenleri fazla olduğundan, yakından gelen ışınlar retinada odaklanabilir. Bu sebepten dolayı miyop olan kişiler yakını net olarak görebilirler. Uzaktan gelen ışınların altı metreden sonra göze paralel geldiği kabul edildiğinden, bu ışınlar retinada odaklanamadığından, uzak net olarak görülemez.

Miyop nedenleri nedir?


 • Hastalığın kalıtımsal olduğu bilinmektedir. Anne ya da babanın miyop olması halinde, çocuklarda miyop gelişme olasılığı fazladır.
 • Yoğun bir şekilde okuma, bilgisayar kullanma ve yakından yapılan işlerle uğraşma nedeniyle stres altında olma halinde miyop olasılığı artmaktadır.
 • Diyabet ya da katarakt sorunları olanlarda, sonradan miyop gelişme olasılığı fazladır.
 • Gözde bulunan siliyer kasların yorgunluk, stres ve fazla yüklenme nedeniyle gevşeyememesi sebebiyle miyop gelişebilir.
  Miyop belirtileri nedir?
  Hastalık kendini daha çok okul çağlarında belli etmektedir. Yetişkinlik dönemlerine kadar biraz artış gösterebilir. Çocuklar net görememe şikayetinde bulunmazlar. Okul çağında tahtayı net olarak göremedikleri fark edilir. Ergenlik döneminde ilerleme göstermeyen hastalığın, dejeneratij türünde ergenlikte artış devam eder. Normal miyoplarda gözlük numaraları çoğunlukla 7 dereceye kadar artış gösterir. 18-20 yaşında durur ve görme durumu iyidir. Malign miyopide ise numaralar 10-30 arasında artış gösterebilir. Bunun yanında retinada değişimler, incelme ve harabiyet gözlenir. Görme seviyesinde düşüş meydana gelir.
  Miyop tedavisi nasıl olur?
  Hastalığın düzeltilebilmesi için kalın kenarlı ve iç bükey merceklerden faydalanılır. Bu merceklerin sayesinde göze gelen ışınlar yayılarak, görüntü retinada net bir şekilde oluşur. Bunu sağlamak için gözlüklerin yanı sıra kontakt lensler de kullanılabilir. Bunlarda kırma kusurunu düzeltebilir. Hastalığın tedavi edilebilmesi için, fotorefraktif keratektomi yönteminden faydalanılır.
  Miyop dereceleri nedir?

 • Düşük miyop: -4,30 ve daha az dereceli kusurlardır.
 • Orta miyop: -5,30 ile -5,40 arasındaki kusurlardır. Bu durumda renk dağılım semptomları ya da glokom meydana gelebilir.
 • Yüksek miyop: -6,00 ve üzeri kusurları içerir. Bu miyoplarda görüş alanında gölge benzeri şekiller, yüzen cisimler görülebilir.
  Unutulmamalıdır ki!

  Hiç bir şikayet veya risk faktörü olmasa dahi herkes için göz doktoru tarafından rutin göz muayenesi gereklidir.